Na czym polega jednoosobowa działalność gospodarcza?

Na czym polega jednoosobowa działalność gospodarcza?

Na czym polega jednoosobowa działalność gospodarcza?

Jednoosobowa działalność to wyzwanie dla każdego kto decyduje się na rozpoczęcie prowadzenia firmy. Bez względu na charakter jest to zawsze spore ryzyko, które może jednak przynieść wiele korzyści oraz satysfakcji. Przedsiębiorcy potrzebna jest wiedza z zakresu opodatkowania dochodów, finansowania oraz generowania zaplecza własnej firmy. Bycie księgowym, informatykiem oraz sekretarką czasem bywa trudne, jednakże mimo wszystko jest możliwe.

Jednoosobowa działalność gospodarcza nastawia się na zysk i taki jest jej cel. Kolejna cecha charakterystyczna to posiadanie charakteru zorganizowanego, chodzi w tym o wynajmowanie miejsca do pracy oraz prowadzenie marketingu. Praca wykonywana jest bez przerwy i zmierza do osiągnięcia określonego celu. Jednakowe czynności wykonywane są każdego dnia i to właśnie ich konsekwencją jest zarabianie pieniędzy. Firmę prowadzi się we własnym imieniu, a także ponosi się za nią pełną odpowiedzialność. Nikt inny nie zarządza nią, a także nie ma do niej praw. Jednoosobowa działalność gospodarcza wiąże się ze sporym ryzykiem, dlatego przed podpisaniem potrzebnych dokumentów oraz decyzją o jej założeniu trzeba się dokładnie zastanowić.

Przepisy prawa

Polskie prawo nie nakazuje założenia działalności w przypadku, kiedy osoba fizyczna uzyskuje przychody z prowadzonej działalności, które są mniejsze niż 50% minimalnego wynagrodzenia. W roku 2020 mowa o kwocie 1300 zł. Oprócz tego przedsiębiorca nie ma takiego obowiązku, kiedy w ostatnich 60 miesiącach nie prowadził on działalności gospodarczej.

Każda jednoosobowa działalność wiąże się z pewnymi przywilejami. W pierwszej kolejności nie trzeba zgłaszać się w ewidencji przedsiębiorców, w urzędzie skarbowym oraz GUS. Dodatkowo nie uiszcza się składek ZUS oraz zaliczek na podatek. Nie istnieje też konieczność prowadzenia rozbudowanej księgowości, gdyż uproszczona sprzedaż sprawdzi się znakomicie.

Nie istnieje prostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej od jednoosobowej działalności. Kiedy odbywa się rejestracja w CEIDG nie wiąże się to z jakimikolwiek kosztami. Do rejestracji firmy może posłużyć Internet, konieczny warunek to posiadanie konta ePUP. W przypadku, kiedy konto nie istnieje, rejestrację można ukończyć w urzędzie gminy bądź miasta. Nie wymaga się również kapitału na start. Forma opłacania podatków także pozostaje decyzją przedsiębiorcy. Firma jednoosobowa nie wiąże się z dużymi kosztami dla przedsiębiorcy i nie trzeba wykonywać tak wielu sprawozdań jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych działalności.