Opłata klimatyczna – co musisz o niej wiedzieć?

Opłata klimatyczna – co musisz o niej wiedzieć?

Opłata klimatyczna – co musisz o niej wiedzieć?

Każdy przedsiębiorca potrzebuje od czasu do czasu chwili odpoczynku oraz relaksu. Najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd na urlop i to właśnie z tego względu należy zapoznać się z pojęciem opłaty klimatycznej. Precyzując, chodzi o podatek, który trzeba uiścić w atrakcyjnych pod względem przyrodniczych bądź uzdrowiskowych miejscach. Opłaty nie da się uniknąć, kiedy pozostaje się w danym miejscu przez dłużej niż 24 godziny.

Kiedy mamy do czynienia z opłatą miejscową, pobiera się ją w przypadku odpoczywania w miejscach posiadających wyjątkowe walory klimatyczne oraz krajobrazowe. Wyjazd w takie miejsce może mieć charakter szkoleniowy, wypoczynkowy oraz turystyczny.

W przypadku opłaty uzdrowiskowej otrzymuje się ją w trakcie przebywania w uzdrowiskach. Tak samo jak powyżej przyjeżdża się tutaj aby wykonać szkolenie, odpocząć bądź poprawić stan zdrowia.

Skąd się biorą dodatkowe opłaty?

Opłata klimatyczna pobierana jest w sytuacji, kiedy na konkretnym obszarze występują parki narodowe oraz lasy. Nie może zabraknąć punktów widokowych, muzeum, pomników historii oraz innych zabytków. Oprócz tego dana miejscowość spełnia wymogi turystyczne, czyli odwiedzający mają miejsce do odpoczynku oraz pożywienia się.

W przypadku terenów uzdrowiskowych wymaga się także spełnienia konkretnych zasad oraz warunków. Chodzi o występowanie naturalnych surowców leczniczych, których właściwości potwierdzono w trakcie badań. Uzdrowisko musi znajdować się w klimacie posiadającym właściwości lecznicze, a także chronić naturalne środowisko. Uzdrowisko, które pobiera opłatę musi również mieć w swoim zanadrzu infrastrukturę techniczną odnośnie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, odnośnie transportu zbiorowego oraz wykonywać gospodarkę odpadami.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wspomniane stawki opłaty klimatycznej nie należą do wygórowanych sum. Wahają się one od 2 do niemalże 5 złoty za dobę. Nie płaci się jej z góry, ale każdego dnia oddzielnie uiszcza się opłatę za przebywanie w omawianej strefie.

Z opłaty zwolnieni są członkowie personelu, którzy pracują w danym miejscu, albo osoby nie posiadające obywatelstwa polskiego i nie mieszkające tutaj na stałe. Nie pobiera się opłaty od ludzi, którzy znajdują się w szpitalu, od osób niewidomych wraz z ich przewodnikami oraz zorganizowanych grup dzieci oraz młodzieży chodzącej jeszcze do szkoły.