Outsourcing – co to jest?
Outsourcing – co to jest?
Outsourcing to pojęcie, które gości na ustach coraz większej ilości przedsiębiorców. Nikogo to nie dziwi, gdyż współczesny właściciel firmy ma tak wiele zadań, że wymaga wsparcia z zewnątrz. Właśnie dlatego warto przedstawić firmy zewnętrzne, które zaliczają się do outsourcingu.
Przez outsourcing rozumie się korzystanie z pomocy firmy, która przejmuje część obowiązków przedsiębiorstwa. Czynność ta ma miejsce w oparciu o podpisaną umowę. Czynności wykonywane przez zewnętrzne firmy dotyczą przede wszystkim księgowości, audytu, szkoleń, zaopatrzenia, informatyki czy copywritingu. Outsourcing jest dobrym posunięciem z tego względu, że umożliwia dynamiczne rozwijanie się przedsiębiorstwa. Właściciel oraz zatrudnione osoby mogą skupić uwagę na celach oraz konkretnych zadaniach. Papierkowa robota czy marketing pozostaną w rękach specjalisty. Decyzja o skorzystaniu z firmy zewnętrznej wbrew pozorom nie generuje większej ilości kosztów, a wręcz pozwala zaoszczędzić pieniądze. Przedsiębiorca nie musi zatrudniać specjalisty, który podejmie się tych czynności. Nie trzeba opłacać jego stanowiska, szkolić go oraz nabywać bazy technicznej. W tym miejscu warto nadmienić, że bazę techniczną używa się do prowadzenia księgowości oraz zaopatrzenia. W trakcie korzystania z outsourcingu przedsiębiorca ma zdecydowanie mniej obowiązków, które wykonywane są przez inne osoby. Pozwala to zająć się firmą lepiej nich dotychczas, a do tego mieć czas na życie prywatne.
Dlaczego warto?
Skoro outsourcing jest tak pomocny należy dowiedzieć się czy posiada on jakiekolwiek wady. Warto zdawać sobie sprawę, że udostępnianie ważnych informacji oraz baz danych należy przemyśleć. Dodatkowo, konieczne jest sięgnięcie po sprawdzoną firmę, która w trakcie lat pracy na rynku wyrobiła sobie dobrą renomę. Opinie na temat firmy są niezwykle istotne i bez zapoznania się z nimi nie należy podejmować pochopnej decyzji. Umowa to kolejny czynnik, który umożliwia zapewnienie spokoju oraz pewności, że wszystko odbędzie się bez komplikacji. Należy zawrzeć w niej wszystkie punkty oraz szczegóły współpracy, a następnie upewnić się, że firma z zewnątrz je respektuje.
Przedsiębiorca musi odpowiedzieć jakiego outsourcingu potrzebuje, gdyż można wybierać wśród wielu możliwości. Pierwszy rodzaj to kompleksowa obsługa działu firmy. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyznaczyć obszary nad którymi firma zewnętrzna prowadzi pracę.
W dzisiejszych czasach mamy do wyboru outsourcing kontaktowy oraz kapitałowy. Pierwszy z nich znany jest również jako outsourcing zewnętrzny w trakcie którego zleca się wykonywanie obowiązków zewnętrznej firmie. Z kolei outsourcing kapitałowy znany również jako wewnętrzny umożliwia założenie dodatkowej spółki. Nowy podmiot decyduje się na zajęcie wybranymi częściami działalności.
Skorzystanie z takiej pomocy wiąże się z wieloma zaletami, a do tego odciąża firmę. Przedsiębiorca może skupić się na rozwoju swojej działalności oraz kontroli aktualnych przedsięwzięć.