Pomysł na biznes – własny sklep internetowy

Pomysł na biznes – własny sklep internetowy

Zakupy w Internecie z roku na rok stają się niewątpliwie coraz bardziej popularne. Szacuje się, że w czasie pandemii ponad połowa rodaków nabywała w ten sposób najróżniejsze produkty. W zasadzie w sklepach internetowych można kupić już wszystko. Jedzenie, chemię, ubrania, obuwie, części do maszyn i urządzeń, elektronikę, duże i małe AGD, artykuły zoologiczne i wiele innych. Liczba wykonywanych transakcji w E-commerce nieustannie rośnie.

Zalety robienia zakupów w sklepach internetowych

Przede wszystkim Polacy pokochali zakupy internetowe za ogromny wybór artykułów różnych firm i producentów. W sklepach stacjonarnych rzadko, kiedy mamy bogaty asortyment. Sprzedawca może ewentualnie zamówić dla nas preferowany produkt z hurtowni, a to wiąże się z wydłużonym czasem oczekiwania i kolejną wizytą w sklepie. E-commerce ma jeszcze jedną dużą zaletę, daje klientowi możliwość odstąpienia od zawartej umowy zakupu produktów w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. Najczęściej także zapewniają darmową wysyłkę zwracanego towaru. Jak wiadomo nie wszystkie sklepy stacjonarne umożliwiają klientom zwroty, a reklamacje często są nie akceptowane.

Zakupy internetowe pozwalają także zaoszczędzić cenny czas. Zamówiony towar dostarczy nam kurier do pracy lub do domu, albo do wyznaczonego przez nas punktu odbioru.

Jaką formę prawną powinien mieć sklep internetowy?

Jeśli wcześniej nie mieliśmy firmy, którą chcemy powiązać ze sklepem internetowym musimy założyć działalność gospodarczą. Oczywiście firma może mieć formę jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki. Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie działalności w bazie CEIDG.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, którym nie zależy na wysokich przychodach lub chcą wypróbować prowadzenie sklepu internetowego będzie założenie działalności nierejestrowanej. Pozwoli ona na uzyskiwanie przychodów do wysokości połowy aktualnego minimalnego wynagrodzenia. Dzięki niej unikniemy dużych kosztów zaraz na starcie. Przedsiębiorca nie musi płacić ZUS-ów, VAT-ów, a co za tym idzie odpadają także koszty związane z prowadzeniem księgowości. Dopiero po przekroczeniu ustalonej kwoty pojawi się obowiązek zarejestrowania firmy (w ciągu 7 dni) i opłacania wymaganych opłat. Działalność nierejestrowaną mogą prowadzić osoby fizyczne, które nie miały własnej firmy w okresie ostatnich 60 miesięcy.

Dobra strona internetowa to podstawa

W firmie typu E-commerce zakup domeny i posiadanie serwera jest konieczne. Warto skorzystać także z usługi dobrego informatyka i grafika, którzy zadbają o stronę techniczną i wizualną witryny. Oczywiście dla niektórych branż istnieją już gotowe oprogramowania z hostingiem, które mogą wyjść dla nas korzystniej cenowo. Czasami mogą być one bardziej profesjonalnie przygotowane niż te zrobione pod naszą działalność.