Czy można zarobić na prowadzeniu bloga?

Czy można zarobić na prowadzeniu bloga?

Zarabianie poprzez prowadzenie bloga jest możliwe, a nawet opłacalne. Można generować przychody na kilka sposobów. Jakie są najpopularniejsze sposoby zarabiania?

Udostępnianie miejsca na reklamy na swoim blogu

Niewątpliwie może stanowić dodatkowe jak i stałe źródło dochodów. Właścicieli różnych firm interesuje wyświetlanie reklam produktów na stronach lub blogach powiązanych tematycznie z ich produktami. Zarobki na reklamach uzależniono od popularności bloga. Przede wszystkim są dwie możliwości zarabiania. Możesz bezpośrednio nawiązać kontakt z firmami powiązanymi z treścią swojego bloga lub wybrać sieć reklamową, która zrobi to za Ciebie. Działa to na podobnej zasadzie. Sieć reklamowa zapłaci Ci za usługę, gdy osoba zainteresowana wejdzie w reklamę.

Polecanie produktów firm sposobem na zarabianie

To tak zwany marketing afiliacyjny. Polega on na wklejaniu na blogu odnośników do stron produktów lub usług innych firm. Jeśli klient kupi produkt z linkowanej przez Ciebie strony w rezultacie otrzymasz prowizję od jego sprzedaży. Ten model zarabiania niewątpliwie sprawdzi się na blogach o charakterze poradnikowym, informacyjnym lub opisującym różne produkty. Oczywiście pod warunkiem, że masz stałą rzeszę czytelników.

Bezpiecznie będzie też afiliować produkty, które osobiście znasz lub przetestowałeś. Umieszczanie na swoim blogu odnośników do kiepskich jakościowo artykułów lub usług może sprawić, że stracisz sporą część czytelników. Zasada powinna być taka, że promujemy produkty i usługi, które znamy, lubimy lub osobiście testowaliśmy.

Zarabiaj na subskrypcji

Ta opcja dodatkowego przychodu przeznaczona jest dla osób, które prowadzą bloga i posiadają już grono wiernych czytelników. Jeśli jest to blog branżowy wielu użytkowników będzie gotowych ponosić opłatę za dostęp do wartościowych materiałów, które udostępnisz. Subskrypcja może być opłacana, co miesiąc lub raz na rok. Dzięki niej zdobędziesz regularne i stałe źródło dochodów.

Blog szkoleniowy

Może posiadasz wiedzę lub umiejętności, którymi możesz podzielić się ze swoimi czytelnikami? W związku z tym warto pomyśleć o zarabianiu na kursach, szkoleniach lub płatnych webinariach. Stworzenie nagrań z e-bookami, filmami, wykładami czy zadaniami przyciągnie zainteresowanych nauką i poszerzaniem swojej wiedzy użytkowników. Tym bardziej, że uczestnicy szkoleń będą mieli możliwość nauki zdalnej w dogodnym dla nich czasie i miejscu.  Możesz od czasu do czasu zorganizować bezpłatny webinarium, na którym zaprezentujesz próbkę swoich kursów i odpowiesz na pytania związane z jego tematyką na żywo.