Dbałość o etykę biznesową nie jest prosta

Dbałość o etykę biznesową nie jest prosta

Etyka biznesowa w firmie to coś, co powinno mieć miejsce, prawda? Prawda jest jednak taka, że sytuacja może wydawać się prosta, ale jest trudna.

Czynniki zewnętrzne i wewnętrzne

Dość powiedzieć, że możemy mówić o sprawie, w przypadku której rolę odgrywają czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Czynniki zewnętrzne są poza zasięgiem przedsiębiorstwa, natomiast czynniki wewnętrzne to przeciwieństwo zewnętrznych.

W ten sposób dochodzimy do konkretów – do czynników zewnętrznych możemy zaliczyć choćby system gospodarczy. Zresztą najlepiej od razu zdefiniować sobie kapitalizm i socjalizm. Można też pomyśleć o normach przyjętych w danej społeczności – takie normy mogą w znaczący sposób ograniczać. Do czynników wewnętrznych na pewno można zaliczyć sytuację ekonomiczną. Kiedy pojawiają się problemy finansowe, rozpoczyna się usilne szukanie rozwiązania. Możliwa jest nawet desperacja, a w takim przypadku nietrudno zdecydować się na coś niezbyt rozsądnego. Oczywiście nie jest to w żaden sposób usprawiedliwianie – po prostu trzeba wiedzieć, jak przedstawiają się realia.

Możliwe zmiany?

Być może wiele osób zastanawia się nad tym, czy możliwe są zmiany. Zastanawianie się nad tym jest zrozumiałe, ale sprawa nie jest łatwa. Na pewno należy też mieć na uwadze, że potrzeba wiele pracy. Nie ma też co ukrywać, że jest to praca, którą muszą wykonać wszyscy. Etyczne zachowanie wśród osób zachowujących się nieetycznie jest niezwykle trudne – możemy mówić o swego rodzaju pokusie. Nie można też zapomnieć o wspomnianej desperacji – człowiek zdesperowany (zostawmy w tym momencie biznes) jest zdolny do wielu rzeczy.