Jak odejść z pracy i nie palić za sobą mostów?

Jak odejść z pracy i nie palić za sobą mostów?

Rozwój zawodowy bardzo często oznacza konieczność zmiany pracy. Rezygnacja ze stanowiska, które nie zapewni nam dalszego rozwoju może okazać się niezbędna do tego, aby zrobić krok na przód. Warto jednak pożegnać się z pracodawcą w taki sposób, aby nie psuć cennych w biznesie relacji. Przeczytaj w jaki sposób przekazać szefowi informację o odejściu z pracy.

Umów się na spotkanie w cztery oczy

Decyzję o odejściu z pracy najlepiej jest przekazać osobiście, na spotkaniu w cztery oczy. Informowanie pracodawcy o tym fakcie za pomocą maila czy wiadomości w komunikatorze nie jest dobrym pomysłem. Jeśli musisz umówić się z szefem na spotkanie, mailowo ustal jedynie datę i godzinę spotkania.

Emocje odłóż na bok

Swoją decyzję o odejściu z pracy przekaż profesjonalnie i bez emocji. Podziękuj przełożonemu za możliwość pracy w firmie, za zdobytą wiedzę i umiejętności. Wyjaśnij, że znalazłeś inną pracę, która jest dla Ciebie szansą na zawodowy rozwój.

Zastosuj metodę kanapki

Przekaż najpierw pozytywną informację, później tą o odejściu z pracy, a później znowu pozytywną. Najpierw podziękuj za wszystko czego nauczyłeś się w tym miejscu, za to że mogłeś poznać tylu inspirujących ludzi i inne rzeczy, które rzeczywiście dały Ci jakąś wartość. Później powiedz, że mimo, że dotychczasowa praca sprawiała Ci przyjemność, to w swoim zawodowym rozwoju chcesz stawiać kolejne kroki. Na koniec jeszcze raz podziękuj za to, ile nauczyłeś się w firmie.

Nie pal za sobą mostów

Dzięki rozstaniu w miłej atmosferze unikniesz palenia za sobą mostów. Jest to szczególnie ważne, gdy będziesz pracować w tej samej branży, bo może okazać się, że jeszcze nieraz spotkasz się z szefem czy pracownikami ze swojej byłej firmy. Życie pisze różne scenariusze, dlatego warto rozstać się w pokojowej sytuacji.