Które zawody prawdopodobnie znikną w niedalekiej przyszłości?

Które zawody prawdopodobnie znikną w niedalekiej przyszłości?

Postęp techniczny, zwiększona automatyzacja i komputeryzacja nieustannie wywierają wpływ na nasze życie. Przede wszystkim ciągłej modyfikacji podlegają zawody. Dawniej księgowa, czy kadrowa dokonywały obliczeń na kartce, tworzyły ręczną dokumentację. Obecnie mają do dyspozycji inteligentne oprogramowania, które bardzo ułatwiają im codzienną pracę. Wciąż powstają nowe profesje. Poniżej lista zawodów, które w niedalekiej przyszłości mogą zniknąć.

Szewc

Dzisiaj znalezienie dobrego szewca nie jest łatwe. Poza tym brakuje szkół, które uczyłyby tego zawodu. Skazano go więc na powolne wymarcie. A szkoda, bo szewc nie tylko naprawia buty, ale niekiedy je wytwarza. Jeżeli ktoś boryka się z deformacją stóp, albo posiada niestandardowy rozmiar obuwia to chętnie skorzystałby z usługi szewskiej. Buty oferowane w popularnych sieciowych sklepach obuwniczych nie zawsze są dobrej jakości. Do zaniku zawodu przyczyniają się także popularne sklepy sieciowe oferujące dorabianie kluczy i między innymi naprawę obuwia.

Kasjer

Praktycznie w każdym markecie, czy większej drogerii znajdziemy kasę samoobsługową, gdzie możemy sami zapłacić kartą za swoje zakupy. W przeciwieństwie do płatności gotówką, gdzie potrzebujemy obsługi sprzedawcy. Większość płatności w przyszłości będzie odbywała się bezgotówkowo, niewątpliwie już teraz ich udział znacznie wzrósł na przestrzeni ostatnich lat. Coraz większą popularność zyskują także sklepy w pełni samoobsługowe. Przykładem może być sieć sklepów żabka, która otworzyła w Poznaniu swój pierwszy sklep w pełni samoobsługowy czynny 24h/7 dni w tygodniu. Sklep powstał dzięki współpracy Żabki Future z firmą technologiczną AiFi.

Taksówkarz

Automatyzacja samochodów postępuje z roku na rok. Prędzej czy później wszyscy ludzie będą korzystać z automatycznych samochodów. W rezultacie zawód taksówkarza, kierowcy zawodowego, kierowcy ciężarówki może za kilkadziesiąt lat zupełnie zaniknąć.

Parkingowy

Dzisiaj coraz rzadziej możemy spotkać typowych parkingowych. Zdarzają się w miejscach szczególnie obleganych przez turystów, ale jest to bardziej praca sezonowa. W dużych miastach zazwyczaj rolę parkingowych pełnią już parkometry albo całodobowo monitorowane parkingi strzeżone. W hotelach również coraz rzadziej spotyka się parkingowych.