Rotacja pracowników – co na nią wpływa oraz jak można nad nią popracować
Rotacja pracowników – co na nią wpływa oraz jak można nad nią popracować
Znaczna rotacja pracowników nie świadczy dobrze o firmie, a do tego generuje spore problemy. Chodzi o to, że osoby, które mają już tylko kilka tygodni do zakończenia współpracy nie starają się tak bardzo jak przedtem. Z kolei nowe osoby nie wdrożyły się jeszcze i potrzebują czasu, żeby opanować nowe realia. Wszystkie te zmiany oraz nowe osoby generują większą ilość kosztów dla przedsiębiorstwa. Kiedy dochodzą do tego szkolenia, kursy i aklimatyzacja, a czasem rezygnacja z pracy po okresie próbnym mamy obraz nieciekawej sytuacji. Aby nie dopuścić do znacznej rotacji należy bezustannie kontrolować stan pracowników oraz ilość zwolnień i nowych przyjęć. Dane te otrzymuje się przy pomocy wskaźnika ogólnego. Wystarczy jedynie podzielić liczbę osób, które pożegnały się z pracą w konkretnym roku przez całkowitą ilość zatrudnionych. W dalszej kolejności wynik ten mnoży się przez sto. Wskaźnik ten pokazuje jaki jest procent odchodzących z firmy osób, a także ile nowych pracowników zatrudniono. Liczby te jednak nie do końca obrazują prawdziwą sytuację w firmie, gdyż część pracowników przechodzi po prostu na emeryturę. Można też zaoferować pracę stażystom, którzy w statystykach widnieją, ale w firmie pracują tylko przez krótki okres czasu.
Rodzaje rotacji
W dzisiejszych czasach można wyszczególnić kilka rodzajów rotacji. Jednym z nich jest rotacja dobrowolna i jak sama nazwa wskazuje pracownik sam decyduje się na zakończenie współpracy z firmą. Inny rodzaj to wymuszona, gdzie pracodawca pozbawia pracy. Trzeci oznacza rotację możliwą do uniknięcia. W jej przypadku pracodawca ma możliwość zapobiegnięcia zwolnieniu pracownika, gdyż przyczyna zwolnienia zależy właśnie od firmy. Kiedy chodzi o rotację niemożliwą do uniknięcia, główna przyczyna rezygnacji z pracy to zmiany odbywające się w życiu prywatnym, między innymi przeprowadzka. Jeszcze jeden rodzaj to rotacja pożądana, czyli taka, która oznacza szereg korzyści dla firmy. W jej przypadku pracownik nie przynosił dla przedsiębiorstwa zysków, odnosił słabe wyniki, albo nie angażował się w wykonywane zadania. Rotacja niepożądana to niekorzystna zmiana dla firmy, kiedy traci ona pełnowartościowego pracownika. W firmie brak tej osoby będzie odczuwany przez dłuższy czas.
Jakie czynniki wpływają na rotację pracowników?
Wiele przyczyn wpływa na rotację pracowników, jednakże wymienia się wśród nich przede wszystkim niekorzystny system motywowania pracowników oraz złą atmosferę w miejscu pracy. Kiedy nowe osoby rzuca się od razu na głęboką wodę, a także pojawia się mobbing również mamy do czynienia z częstym zwalnianiem się pracowników. Dyskryminacja, duży poziom stresu, brak stabilizacji, zbyt wiele obowiązków to kolejne czynniki. Nieprawidłowe ocenianie oraz inne to jeszcze więcej przyczyn, które sprawiają, że pracownicy długo miejsca w firmie nie zagrzewają.