Zalety i wady własnego biznesu

Zalety i wady własnego biznesu

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu? Jeżeli myślisz o własnym biznesie, z pewnością znajdą się osoby, które będą zniechęcać do takiego kroku. To zrozumiałe, aczkolwiek trzeba pamiętać, że własny biznes musi wiązać się z ryzykiemnie ma innego wyjścia.

Jaki mam wybór?

Założenie własnego biznesu to coś ekscytującego – mówienie o swojej firmie brzmi dumnie. Niemniej jednak nie jest łatwo i to nawet wtedy, gdy chodzi o jednoosobową działalność gospodarczą. Krótko mówiąc, bycie szefem/szefową to zaleta i wada. O zaletach wiedzą raczej wszyscy, natomiast co do wad można mieć wątpliwości. Niektórzy mogą też powiedzieć, że sytuacja jest jednak stosunkowo prosta, gdyż mowa o większej liczbie obowiązków. Obowiązków, które mogą oznaczać rozmaite trudności.

Oczywiście zawsze można skorzystać ze wsparcia kogoś, kto zna się na księgowości, ale czy to wsparcie będzie darmowe? Odpowiedź na to pytanie jest raczej zbędna.

Wady i zalety

Można powiedzieć, że poniekąd odnieśliśmy się do wad i zalet. Nie ma idealnych rozwiązań – każde działanie niesie jakieś ryzyko. W zasadzie najważniejsze jest to, żeby zdawać sobie sprawę z tego ryzyka (chodzi o podjęcie świadomej decyzji).

Pamiętaj też, że przedstawione poniżej zalety i wady to nie wszystko. O zaletach i wadach można rozmawiać praktycznie w nieskończoność.

Jakie zalety?

Do zalet można zaliczyć choćby wspomniane już bycie sterem, żeglarzem i okrętem. Warte podkreślenia jest też to, że człowiek sam tworzy swoje miejsce pracy, czyli raczej robi to, co lubi. Atutem jest również radość z podejmowanych działań – jeżeli masz jakiś pomysł, od razu możesz myśleć nad realizacją (skuteczność pomysłu to już rzecz jasna oddzielny temat). Nie sposób też zapomnieć o czasie i miejscu pracyskoro masz firmę, nie pozostaje nic innego jak ustalenie planu, który uwzględni pozostałe ważne sprawy. Jeżeli robota może zostać wykonana zdalnie, możesz wykonywać pracę praktycznie, gdzie tylko chcesz. Zatrzymajmy się także przy możliwościach rozwoju – nie jesteś już osobą od konkretnych zadań.

Jakie wady?

Wśród wad znajdziemy choćby pozapłacowe koszty zatrudnienianie jest tanio. Musimy też pamiętać o podatkach i prawie – wszelkie komplikacje wzbudzają niepokój i w ogólnym rozrachunku nie oznaczają niczego dobrego. Można też od razu dodać, że skomplikowane przepisy to sporo biurokracji, co może przełożyć się na znaczną utratę czasu. Do wad możemy także zaliczyć m.in. trudności z urlopem czy niższą emeryturę.