VAT na podstawowe artykuły żywnościowe a ceny

VAT na podstawowe artykuły żywnościowe a ceny

Na temat inflacji powiedziano już bardzo dużo, ale z pewnością nie oznacza to końca dyskusji. Inflacja to problem, który torpeduje życie milionom ludzi.

Podstawowe artykuły żywnościowe

Weźmy sobie pod uwagę choćby zerowy VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym jest to odpowiedź na szalejącą inflację. Niemniej jednak trudno nie zadać sobie pytania, czy ta odpowiedź jest skuteczna?

Niektórzy mogą pomyśleć, że zerowy VAT przełoży się na znaczące obniżki, ale sytuacja nie jest tak prosta, jak niektórym może się wydawać. Działanie rządu nie sprawi, że inflacja natychmiast się zakończy. Dobrze też zadać sobie pytanie, czego dotyczy wzrost cen? Czy nie jest przypadkiem tak, że inflacja dotyczy dosłownie wszystkiego?

Odpowiedź nie powinna chyba sprawiać trudności. Co za tym idzie, obniżenie ceny detalicznej w jednym momencie może zostać szybko zniwelowane. Można nawet powiedzieć, że zniwelowanie obniżki jest czymś gwarantowanym.

W tle polityka

Co więcej, zdaje się, że mamy do czynienia z polityką. Krótko mówiąc, możemy usłyszeć, że handlowcy mają informować o obniżeniu stawki VAT. Warte podkreślenia jest również to, że takie podejście handlowcom się nie podoba (i jest to jak najbardziej zrozumiałe).

Można przypuszczać, że rząd chce, aby klienci zdawali sobie sprawę z tego, komu należy zawdzięczać niższe ceny. Gdyby jednak niższych cen zabrakło, klienci mogą pomyśleć, że jest to wina sprzedawców.

Trudno powiedzieć, jak to się wszystko zakończy, ale na pewno będzie się działo.