Uwaga na nieuczciwych kontrahentów

Uwaga na nieuczciwych kontrahentów

Uwaga na nieuczciwych kontrahentów

Nieuczciwi kontrahenci to jeden z największych problemów współczesnych przedsiębiorców. Ich obecność wiąże się z opóźnieniem płacenia zobowiązań, dzięki czemu w przedsiębiorstwie powstają zatory finansowe. Ta negatywna sytuacja odbija się na wszystkich, dlatego warto zrobić wszystko, żeby uchronić się przed nimi. Istnieje na to skuteczny sposób, który polega na kontrolowaniu ich w rejestrach. Innym rozwiązaniem jest precyzyjne formułowanie umowy w której można zawrzeć klauzulę informującą, że w razie złamania zasad współpracy odbędzie się rekompensata za długi. Właśnie dlatego, że pojawiają się tak często warto wiedzieć jak można sprawdzać nieuczciwych kontrahentów, aby unikać omawianej sytuacji.

Kontrola nieuczciwych kontrahentów

Nieuczciwi kontrahenci zdarzają się coraz częściej, dlatego przed rozpoczęciem współpracy warto sprawdzić rejestry. Chodzi o to, aby upewnić się, że dany kontrahent zarejestrował się i pozostaje aktywny. Informacje tego typu dostępne są w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Znajdują się w nim wszystkie osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność bądź stanowiące część spółki. W dalszej kolejności można skorzystać z Krajowego Rejestru Sądowego. W tym miejscu znajdują się spółki prawa handlowego.

Wyżej wymienione miejsca to dobry pomysł w sytuacji, kiedy przedsiębiorca posiada podstawowe dane na temat kontrahenta. Chodzi o nazwę, numer NIP, KRS bądź REGON. Jeśli dane na temat firmy się nie wyświetlą, niemalże na pewno mamy do czynienia z nieuczciwym kontrahentem.

Pozostałe rozwiązania

Jeszcze jedna opcja umożliwiająca zachowanie bezpieczeństwa to skorzystanie z portalu podatkowego Ministerstwa Finansów. Dzięki niemu możliwe jest skontrolowanie czy kontrahent to czynny podatnik VAT. Dodatkowa opcja to sprawdzenie czy podany numer NIP nie zawiera błędów i czy tak naprawdę istnieje.

W tym momencie warto przytoczyć nazwę BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej. Chodzi o rejestr dłużników, gdzie można skontrolować wszystkich niewiarygodnych płatników oraz przedsiębiorstwa, które pozostawiają wiele do życzenia. W tym miejscu warto upewnić się, że kontrahent, który pragnie rozpocząć współpracę nie chce wzbogacić się cudzym kosztem. Z pomocy BIG może skorzystać każdy, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i czekać na odpowiedź.