Na kryzysie spowodowanym pandemią najbardziej ucierpiały kobiety. Jest już nowy ranking PwC

Na kryzysie spowodowanym pandemią najbardziej ucierpiały kobiety. Jest już nowy ranking PwC

Eksperci PwC każdego roku przygotowują raport przedstawiający w jakim stopniu rynek pracy jest przyjazny kobietom. Tym razem Polska zajęła 11. miejsce, wśród 33 krajów.

Kobiety pracują w sektorach, które najbardziej ucierpiały z powodu Covid-19

Dane Międzynarodowej Organizacji Pracy wskazują na to, że aż 40% damskiej części populacji pracuje w zawodach i sektorach, które najbardziej ucierpiały z powodu Covid-19. Mowa o branży turystycznej, handlowej, rozrywkowej czy gastronomicznej. To główny powód, przez który kobiety na rynku pracy, w ostatnim czasie ucierpiały najbardziej. Roczna stopa bezrobocia kobiet wzrosła w ciągu roku o 1,7 punktów procentowych, podczas gdy w przypadku mężczyzn było to 1,5 punktów procentowych.

Polska zajęła 11. miejsce w rankingu

PwC w rankingu określającym w jakim stopniu rynek pracy jest przyjazny kobietom brało pod uwagę różne czynniki. Wśród nich znajdują się takie jak: aktywność zawodowa i stopa bezrobocia zarówno kobiet jak i mężczyzn. Liczba osób, która pracuje w pełnym i niepełnym wymiarze godzin czy różnica w wynagrodzeniu płci. Polska zajęła w 11. miejsce w zestawieniu, co zawdzięcza przede wszystkim niskiej stopie bezrobocia wśród kobiet oraz niewielkiej różnicy w płacach mężczyzn i kobiet. Na wyższych pozycjach znajduje się m.in. Słowenia (na 4. miejscu), Islandia (1. miejsce) czy Holandia (2. miejsce). Na ostatniej, 33. pozycji uplasowało się Chile, a tuż przed nim Korea Południowa.