Jak będzie wyglądała praca w przyszłości?

Jak będzie wyglądała praca w przyszłości?

Ostatnie dwie dekady były kluczowe dla rozwoju technologii, a co za tym idzie powstawania nowych stanowisk pracy. Jeszcze 10 lat temu nikt nie myślał o tym, że kiedyś powstanie zawód taki jak youtuber czy social media ninja. Rozwój jednak cały czas postępuje i nie ma zamiaru się zatrzymać.  A to oznacza, że w przyszłości będą powstawały nowe, zaskakujące stanowiska Sprawdź co sądzą na ten temat eksperci.

Trendy zawodowe na najbliższe dekady

Już na sam początek warto przytoczyć dwa ważne stwierdzenia, które mówią, że za 25 lat połowa dzisiejszych zawodów nie będzie istniała, ponieważ wyprą je przemiany technologiczne. A 65% dzisiejszych dzieci będzie pracować na stanowiskach, o których dziś nie mamy pojęcia. Eksperci jasno wskazują, że zawody które w największym stopniu ulegną automatyzacji to te związane z pracą fizyczną, przetwarzaniem danych czy powtarzalnymi czynnościami.

Jakie zawody powstaną w przyszłości?

Eksperci już dziś zastanawiają się nad tym, jakie stanowiska pracy powstaną za 20-25 lat. Oczywiście nie ma pewności czy te informacje będą miały jakiekolwiek pokrycie w rzeczywistości, ale warto poznać najciekawsze z nich. Wśród zawodów przyszłości znalazł się Personal Digital Curator czy osobisty kurator cyfrowy, który miałby zajmować się kreowaniem wizerunku w sieci. Miłośnicy ekologii będą zachwyceni stanowiskiem Garbage Designer, czyli projektant śmieci, który miałby zajmować się nadawaniem nowego życia zużytym materiałom i wprowadzaniem w firmach modyfikacji, które pozwoliłyby na łatwe przetwarzanie ich produktów. Bardzo ciekawym stanowiskiem wydaje się być Ma-Machine Teaming Manager, czyli menager ds. współpracy z człowieka z maszyną. Taka osoba miałaby zarządzać zespołem złożonym zarówno z ludzi jak i robotów