Ciekawostki o mózgu, które uczynią Twoją pracę bardziej efektywną

Ciekawostki o mózgu, które uczynią Twoją pracę bardziej efektywną

Mózg jest najważniejszym narządem w naszym organizmie. Zarządza każdą czynnością, która się w nim odbywa. Jego odpowiednie działanie zależy od warunków, które mu zapewnisz. Poznaj kilka ciekawostek o mózgu, dzięki którym Twoja praca będzie bardziej efektywna.

Głodny i zmęczony działasz mniej efektywnie

Świadome czynności umysłowe wykorzystują zasoby energetyczne szybciej niż czynności, które wykonujemy automatycznie. Kora przedczołowa, która w naszym mózgu odpowiada za logiczne myślenie potrzebuje do pracy glukozy oraz tlenu. Jeśli jesteśmy głodni i zmęczeni, łatwiej jest o rozproszenie. Dlatego wykonuj czynności, które wymagają największego skupienia z samego rana. Jeśli czujesz zmęczenie, a musisz dokończyć pracę, zjedz na przykład suszone owoce. Na pewien czas zyskasz dodatkową energię, która pomoże Ci się skupić na pracy.

Zaplanuj pracę przez rozpoczęciem pierwszego zadania

Lista zadań do zrobienia wykonana przed rozpoczęciem pracy pomaga nam w systematycznym wykonywaniu czynności i chroni nas przed zapomnieniem o czymś ważnym. Jednak wykonanie takiego harmonogramu wymaga od naszego mózgu bardzo dużo energii. Wyobrażenie sobie czegoś co jeszcze się nie odbyło jest bardzo energochłonne. To kolejny argument przemawiający a tym, że priorytety powinniśmy ustalić na samym początku, jeszcze zanim rozpoczniemy pracę.

Notuj informacje, które przychodzą Ci do głowy

Jeśli w trakcie pracy do głowy przychodzi Ci informacja, która nie jest związana z czynnością, która aktualnie wykonujesz, zapisz ją na kartce. W ten sposób odciążysz swoją korę przedczołową i łatwiej będzie Ci się skupić na wykonywanej pracy. Wróć do niej, gdy skończysz określone działanie.

Zajmuj się jednym typem zadań jednocześnie

Czy wiesz, że w momencie, w którym wykonujesz dwie świadome czynności jednocześnie, Twoje zdolności poznawcze spadają z poziomu absolwenta Harvardu do poziomu inteligencji ośmiolatka? Dlatego jeśli zależy Ci na jakości wykonanej pracy skup się na jednym zadaniu, a dopiero gdy je zakończysz rozpocznij drugie.

Jeden komentarz o “Ciekawostki o mózgu, które uczynią Twoją pracę bardziej efektywną

  1. Największy problem mam z notowaniem, raz że mi się nie chcę a dwa, zawsze wydaje mi się że zapamiętam 😀

Comments are closed.