Jak wygląda proces rekrutacji w agencji do pracy za granicą?
Wciąż wielu Polaków poszukuje pracy poza granicami kraju. Najczęściej są to względy finansowe, ale także chęć zmiany otoczenia czy poznania innych stylów życia. Jak znaleźć pracę za granicą? Można szukać na własną rękę, ale lepszym sposobem jest skorzystanie z usług agencji pracy. Częstą przyczyną niekorzystania z usług agencji jest brak wiedzy o procesie rekrutacji. Zobacz, jak wygląda rekrutacja do pracy, przeprowadzana przez agencję. Dowiedz się, jak sprawdzić wiarygodność agencji pracy.
Dlaczego warto korzystać z usług agencji pracy?
Z pośrednictwa agencji pracy coraz częściej korzystają zarówno pracodawcy, jak i poszukujący pracy. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które poszukują pracy za granicą, ale nie za bardzo znają języki obce.
Rekrutacja pracowników przez agencję to dla firm zagranicznych przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. To także rozwiązanie problemu z barierą językową podczas procesu zatrudniania pracownika.
Także przyszły pracownik odniesie sporo korzyści, szukając pracy przez agencję. Praca w zagranicznej firmie często wiąże się z nowymi, nieznanymi w Polsce realiami. Jeśli jeszcze nie znasz obcego języka lub znasz go słabo, to w czasie rozmowy z pracodawcą może pojawić się sporo nieporozumień.
W agencji rekrutacja do pracy za granicą odbywa się w języku polskim. Dobre agencje zapewnią Ci także porady specjalistów, pomogą w wypełnieniu dokumentów, a nawet wesprą przy transporcie i szukaniu kwatery.
Proces rekrutacji – etapy
Rekrutacja w różnych agencjach może się nieco różnić, ale zasadniczo składa się z kilku podstawowych etapów. Dzięki temu można dobrze dopasować ofertę pracy do oczekiwań przyszłego pracownika oraz pracodawcy.
Pierwszym etapem jest zgłoszenie swojej kandydatury do agencji rekrutacyjnej. Może to być odpowiedź na ogłoszenie o pracę lub też prośba o dodanie do bazy osób, które chciałyby pracować za granicą. Jak możesz się zgłosić? Możesz to zrobić wysyłając maila lub wypełnić formularz. Wiele agencji prosi też o przysłanie CV. Należy je starannie przygotować, aby rekruterzy mogli dobrać odpowiednie oferty pracy.
W następnym etapie rekruter kontaktuje się z kandydatami. Przedstawia im oferty pracy, a jednocześnie pyta o kompetencje, uprawnienia i inne dane, które znajdują się w CV lub są niezbędne do podjęcia określonej pracy. Rozmowa dotyczy także oczekiwań kandydata oraz jego możliwości. Rekruter może też sprawdzić znajomość języka niemieckiego, o ile kandydat deklaruje, że posługuje się tym językiem.
Jeśli wybierzesz którąś z przedstawionych ofert, w kolejnym kroku rekruter przedstawi Twoją kandydaturę pracodawcy. Niekiedy pracodawca chce osobiście spotkać się z kandydatem i sprawdzić jego umiejętności.
Po zaakceptowaniu twojej kandydatury przez pracodawcę, agencja ustali z Tobą niezbędne szczegóły, wiążące się z wyjazdem do pracy. Ostatnim etapem będzie podpisanie umowy o pracę.
Na co musisz się przygotować w czasie rekrutacji
Do procesu rekrutacji powinieneś się dobrze przygotować. Jeśli ma być to praca dla kierowcy za granicą, musisz zebrać niezbędne dokumenty, czyli prawo jazdy odpowiedniej kategorii, kwalifikacje do przewozu rzeczy oraz certyfikaty innych uprawnień np. ADR. Podobne dokumenty przygotuj, gdy starasz się o inne stanowisko.
Przygotuj się na pytania dotyczące twojego doświadczenia, dyspozycyjności czy oczekiwań finansowych. Staraj się odpowiadać rzeczowo, podawaj przykłady działań i ich rezultaty.
Przygotuj listę pytań, które chcesz zadać. Do najważniejszych należą te o stawkę godzinową, kiedy jest płatne wynagrodzenie, o długość czasu pracy, a w przypadku kierowcy o system pracy. Dowiedz się, czy swoje dokumenty musisz przetłumaczyć, czy zajmie się tym agencja.
Jeśli starasz się o stanowisko w konkretnej firmie, to postaraj się wcześniej zgromadzić ogólne informacje na jej temat. To pokaże, że jesteś naprawdę zainteresowany propozycją pracy.
Jeśli rozmowa odbywa się bezpośrednio lub przez komunikator wideo, pamiętaj o odpowiednim stroju, który powinien być elegancki. Zachowuj się naturalnie, ale pamiętaj o savoir vivre.
Jeśli agencja, to dobra. Jak sprawdzić agencję pracy?
Część osób nie chce korzystać z usług agencji pracy, bojąc się oszustw. Rzeczywiście zdarzają się takie sytuacje, dlatego przed wybraniem agencji należy ją sprawdzić.
Przede wszystkim agencje pracy nie pobierają opłat od kandydatów. Agencja musi być wpisana do rejestru agencji zatrudnienia. Zanim wybierzesz, popytaj wśród znajomych, którzy korzystali z agencji pracy, o ich ocenę. Wiele opinii znajdziesz też w Internecie.
Dobrym przykładem solidnej firmy jest agencja pracy za granicą Dungito, która od lat rekrutuje polskich pracowników do niemieckich firm. Znajdziesz w niej oferty dla kierowców i budowlańców, ale także stanowiska w przemyśle, logistyce czy w usługach. Oferuje niemiecką umowę o pracę, a jej oferty pochodzą bezpośrednio od niemieckich, sprawdzonych pracodawców. W początkowym okresie pracy Dungito proponuje opiekę koordynatora, który pomoże w zadomowieniu się w nowym miejscu i rozwiąże ewentualne problemy.