Dolar amerykański – ciekawostki, które warto znać

Dolar amerykański – ciekawostki, które warto znać

Chcesz dowiedzieć się więcej o dolarze amerykańskim? Poznać historie i ciekawostki związane z liderem wśród światowych walut?

Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz wiedzieć o amerykańskim nominale.

Zwięźle ujęta historia dolara

Swoją nazwę amerykańska waluta przyjęła od używanych w hiszpańskich koloniach monet nazywanych „dollaro”. Te natomiast inspirowane były talarami. Charakterystyczny symbol S również przyjęty został prawdopodobnie od hiszpańskich pieniędzy. Oficjalną jednostką monetarną, dolar ogłoszony został zaraz po powstaniu Stanów Zjednoczonych, czyli w 1785 roku. Aktualnie funkcjonuje także jako środek płatniczy między innymi w Portoryko, Ekwadorze czy Salwadorze.

Monety i banknoty w USA

Pierwotnie dolar oznaczany był symbolem 8, ponieważ 1 „dollaro” miał wartość ośmiu reali. Najsłynniejszą monetą bitą w Stanach Zjednoczonych jest ta zwana „Double Eagle”, czyli złota 5-dolarówka. Aktualnie istnieją jednak jedynie 3 takie sztuki. Najdrożej sprzedaną, jest natomiast moneta o nazwie „Flowing Hair Liberty” (srebrna 1-dolarówka), a kupiona została na aukcji w 2013 roku za ponad 10 mln USD. Wszystkie amerykańskie banknoty ważą 1 gram, niezależnie od ich wartości.

Serwis www.walutomania.pl podkreśla, że dolary często nazywane są potocznie „dead presidents”, czyli zmarli prezydenci, jako iż to ich podobizny na nich występują. Wyjątkiem w tym gronie jest Benjamin Franklin, na banknocie 100-dolarowym.

Pozostałe ciekawostki

Wszystkie monety i banknoty kiedykolwiek wyemitowane w Stanach Zjednoczonych wciąż są prawnym środkiem płatniczym. Pozwala to na przykład zapłacić pieniądzem wydrukowanym ponad 200 lat temu. Papier, z którego zrobiony jest dolar amerykański składa się w 75% z bawełny i 25% z lnu.

Mówi się, że zaczęto emitować papierowe pieniądze, gdyż zabrakło materiałów do dalszego wybijania monet. Jedynymi kobietami, które pojawiły się na nich pojawiły, są Martha Washington oraz Pocahontas. Banknoty amerykańskich dolarów są niezwykle wytrzymałe, a szacowana wartość zgięć potrzebna, by je uszkodzić to ponad 4000. Łącznie w obiegu (wg danych z 2020 roku) znajdowało się około 44 mld USD.

Dolar obecnie

Chociaż wprowadzono ogromną ilość zabezpieczeń przed podrabianiem dolarów, to wciąż dochodzi do wielu fałszerstw. Powszechnie uznaje się, że pieniądze pochodzące z Korei Północnej są niemal identyczne i praktycznie niewykrywalne. Popularnym historią jest też to, że jednym z najlepszych podrabiaczy dolarowych banknotów był Polak, a mianowicie Tomasz Ś., który został już jednak zatrzymany.

Już od lat 70-tych, dolar amerykański jest światową walutą rezerwową, pozostając absolutnie najważniejszym środkiem wymiany międzynarodowej. Dlatego też liczne i nagłe zmiany jego kursów wywołują niemałe zamieszanie na rynku światowym. Korelacja USD z cenami surowców, takich jak ropa czy złoto ma ogromne znaczenie dla obecnego stanu gospodarki.