Jak powinno być zbudowane Twoje CV?

Jak powinno być zbudowane Twoje CV?

CV jest skrótem od łacińskiego wyrażenia curriculum vitae, co w dosłownym znaczeniu oznacza  przebieg życia.

W praktyce jest dokument przedstawiany podczas ubiegania się o stanowisko pracy, w którym zawieramy przebieg naszej dotychczasowej kariery oraz doświadczenie zawodowe.

CV – elementy składowe

CV, jako dokument o charakterze formalnym, powinno zawierać odpowiednie elementy, umieszczane nie tylko w odpowiednim miejscu, ale również w kolejności chronologicznej. Do elementów tych należą:

  • dane osobowe
  • dane kontaktowe
  • wykształcenie
  • ścieżkę zawodową
  • kursy i szkolenia
  • znajomość języków obcych
  • umiejętności

CV – jak powinno wyglądać?

Mimo, iż specjaliści od wizerunku podpowiadają co zrobić, żeby nasze CV wyróżniało się spośród innych, istnieje kilka kluczowych zasad, których należy się trzymać, by opracowany przez nas dokument wyglądał tak, jak należy.

CV powinno być napisane na formacie A4. Dopuszczalna jest zarówno forma drukowana jak i pisana, jednak zdarzają się przypadki, gdzie firma jasno określa jaka forma jest akceptowalna. Pierwszą informacją jaką należy umieścić u góry strony są nasze dane personalne i teleadresowe: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail. W większości przypadków obok tych informacji umieszczamy nasze zdjęcie – powinno być ono jak najbardziej naturalne, wyraźne, przedstawiające schludny wygląd.

Kolejnymi elementami, które musimy zawrzeć są wykształcenie i ścieżka zawodowa. Wymieniamy je w liście punktowanej, w kolejności chronologicznej, pamiętając o tym, by ostatnio odbyty element edukacji lub doświadczenia znajdował się na samej górze. Przy każdym z wymienionych etapów dodajemy ramy czasowe ( w latach).

Istotną częścią są kursy i szkolenia, które zaliczyliśmy. Możemy przyjąć dwie metody: wymienić je wszystkie, bądź skupić się tylko na tych, które mogą okazać się pomocne przy zabieganym przez nas stanowisku. Na końcu wypisujemy języki obce, którymi się posługujemy oraz umiejętności. CV wymaga również dodania tzw. klauzuli RODO, w której zgadzamy się na przetwarzanie naszych danych osobowych. Zamieszczamy ją w formie jednego zdania na samym dole strony.

Skoro już wiesz jak powinno wyglądać Twoje CV, to w portalu poszukujepracy.pl znajdziesz skuteczne porady o tym jak zachowywać się podczas rozmowy o pracę.