Czy działalność gospodarcza oznacza to samo co umowa o pracę?
Czy działalność gospodarcza oznacza to samo co umowa o pracę?
W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że umowa o pracę to nie to samo co działalność gospodarcza, mimo iż obie oznaczają formę zatrudnienia. Umowa o prace i co za tym idzie praca w firmie umożliwia nabycie doświadczenia, zaznajomienie się z rynkiem i nawiązanie znajomości. Wszystkie te cechy przydają się w trakcie zakładania własnej firmy. W trakcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej należy liczyć się z ciężką pracą. Kiedy dochodzi do tego możliwość podejmowania własnych decyzji oraz nielimitowany czas pracy, zaczyna to brzmieć pozytywnie.
Praca na etat- wady i zalety
Praca na etacie zapewnia stabilność finansową oraz mniejszą ilość obowiązków. Po spędzeniu 8 godzin w firmie można z niej wyjść i na resztę dnia zapomnieć o wszystkim co się w niej działo. Jednakże brak odpowiedzialności na dłuższą metę może okazać się frustrujący. Praca w małej bądź średniej firmie to jednak pierwszy i najważniejszy krok w rozpoczęciu kariery. Nikt nie rodzi się z potrzebną wiedzą oraz umiejętnościami. Trzeba je nabyć w trakcie przepracowanych zmian, rozwiązanych konfliktów oraz nieprzespanych nocy. Praca na etacie oznacza comiesięczne zasilenie konta przez pracodawcę. Warto mieć na uwadze, że wypłatę można powiększyć o premię, podwyżkę czy prowizję. W dalszej kolejności pracownik na etat ma możliwość wybrania urlopu, a także korzystania z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Pracodawcy bardzo często oferują kursy oraz szkolenia podnoszące kwalifikacje dla swoich pracowników. Warto z nich korzystać, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy nowe umiejętności okażą się przydatne. Pracownicy etatowi w trakcie zmiany pracy muszą liczyć się z długim okresem wypowiedzenia, a także pracą w stałych godzinach. Jednakowe zmiany oznaczają konkretne ograniczenia, które na dłuższą metę mogą stać się męczące. Warto też wspomnieć o konieczności przestrzegania odgórnie ustalonych zasad odnośnie ubioru, spotkań czy ogólnego zachowania.
Działalność gospodarcza – wady i zalety
Działalność gospodarcza to bardzo dobry pomysł na życie, jednakże tylko i wyłącznie pod warunkiem, że jest przemyślany. Umożliwia swobodę działania i brak ograniczeń w trakcie podejmowania decyzji. Taka forma zatrudnienia oferuje elastyczne godziny pracy, a także ciekawe i interesujące zajęcie. Nic nie stoi dłużej na byciu osobą kreatywną, gdyż nikt nie narzuca sztywnych zasad i hierarchii wartości. Dodatkowo można odliczać podatek dochodowy od kosztów prowadzenia działalności, co dobrze wpływa na budżet firmy.
Niewątpliwa wada działalności gospodarczej to odpowiedzialność, którą ponosi się zarówno w trakcie odnoszenia sukcesów, jak również, kiedy ma się do czynienia z porażkami. Oznacza również ciężka pracę i wielokrotnie brak wolnego czasu (przede wszystkim na początku prowadzenia firmy).